Országos Hulladék-gazdálkodási Ügynökség

IHAR admin

Ohu Logo

Az OHÜ Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: OHÜ) kötelezettsége közreműködni a környezetszennyezés megelőzésében, az ember és a környezet harmonikus kapcsolatának kialakításában, a hulladékok keletkezésének megelőzésében, valamint a keletkezett szelektív hulladék hasznosításában Magyarországon. Az OHÜ Nonprofit Kft. a hulladékká vált termékdíj-köteles termékek hasznosításának érdekében feladatait a környezetvédelmi termékdíjról szóló 2011. évi LXXXV törvény (a továbbiakban: Termékdíj tv.) 20. § (1) bekezdésben foglaltak és más vonatkozó jogszabály alapján végzi.

Az OHÜ Nonprofit Kft. közhasznú tevékenysége keretében végzi mindazon feladatait, amelyekre a jogszabály kötelezi, így különösen:

  1. szolgáltatás-megrendelés és pályáztatás útján közvetíti a termékdíj-köteles termékekből keletkező hulladékok gyűjtését és hasznosítását;
  2. végrehajtja az Országos Gyűjtési és Hasznosítási Tervet (a továbbiakban: OGYHT);
  3. nyomon követi és értékeli a hulladékgazdálkodás folyamatait;
  4. támogatja a termékdíj-köteles termékekkel kapcsolatos hulladékgazdálkodás fejlesztését;
  5. közreműködik a lakosság környezettudatos nevelésével kapcsolatos teendők ellátásában;
  6. ellenőrzi a vele szerződéses kapcsolatban állók, illetve a pályázatok, illetve szolgáltatás megrendelések kedvezményezettek által a termékdíj-köteles termékből képződött hulladékokkal kapcsolatban folytatott tevékenységet;
  7. a Termékdíj tv. 37. § (2) bekezdése alapján befolyt összeg legalább 7 %-át a lakosság környezettudatos nevelésére fordítja;
  8. innovációs tevékenységet folytat a termékdíj-köteles termékekkel kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenység fejlesztése érdekében.

Az OHÜ az általa ellátandó közfeladatokat a fokozat megszerzését követően kiemelkedően közhasznúsági fokozatú nonprofit szervezetként látja el.

Az OHÜ működésének alapjai

Az OHÜ a Termékdíj tv. alapján 2011. szeptember 1-jével alakult meg, egyedüli közvetítőként irányítja, szervezi és ellenőrzi a lakossági, valamint az ipari szelektív hulladékgyűjtést. Az OHÜ ennek legfontosabb tevékenységeit az Országos Hulladékgyűjtési és Hasznosítási Tervben foglaltak szerint szervezi és végzi.

Az OHÜ-t a Vidékfejlesztési Minisztérium alapította, tevékenységéről Dr. Fazekas Sándor miniszter úrnak és Dr. Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár úrnak tartozik beszámolni. Az OHÜ ügyvezetője Vámosi Oszkár úr. Az OHÜ létrehozását alapvetően az indokolta, hogy átlátható és egységes szempontok szerint működő legyen a magyarországi szelektívhulladék-gyűjtés, feldolgozás és hasznosítás.

Az OHÜ szervezetének kialakítása 2011. ősszel megkezdődött, a termékdíj-törvényben meghatározott alapfeladatok ellátásához szükséges feltételrendszer jórészt adott. A szakmai szempontból jelenleg legfontosabb feladatát, az anyagi támogatásra szoruló lakossági szelektív hulladékgyűjtés zökkenőmentes folytatását megteremtette: megállapodott és szerződéseket kötött a közszolgáltatókkal. Az ipari hulladékgyűjtők gyűjtési tevékenységének részfinanszírozása közbeszerzési szerződések keretében történik.

Az OHÜ tevékenységének főbb jellemzői, feladatai

Az OHÜ alapfeladata – s ebből adódóan – határozott célja, hogy Magyarországon rendezett, átlátható és mind a lakosság, mind a gazdasági szereplők számára hosszútávon kiszámítható, folyamatos és hatékony legyen a szelektív hulladékgyűjtés, -feldolgozás, -hasznosítás. Ennek alapja az is, hogy az állami költségvetésben tervezett termékdíj-bevétel egy részét ténylegesen megkapja, hiszen a szelektív hulladékkezelés részfinanszírozási keretének ez a bevétel a forrása. Nem az OHÜ, hanem a Nemzeti Adó- és Vámhivatal feladata a termékdíj-kötelezettek nyilvántartása, a tevékenységükből származó termékdíj-fizetési kötelezettség teljesítésének ellenőrzése, illetve számonkérése.

Tevékenységével az OHÜ új alapokra helyezi a hazai szelektív hulladékgazdálkodás rendszerét, melynek keretében érvényesíti a termékdíj-törvény szellemiségét és előírásait. A szervezet legfontosabb célja, hogy évről évre egyre nagyobb arányú legyen a közszolgáltatók által begyűjtött lakossági szelektív hulladékok mennyisége, illetve aránya a komuniláis hulladékhoz képest. A megvalósítás részeként – kompenzálva a lakossági szelektív hulladékgyűjtés sok esetben veszteséges rendszerét, az érvényes szerződések alapján – anyagi hozzájárulást nyújt a közszolgáltatóknak, ily módon biztosítva az európai uniós és hazai jogszabályi elvárások teljesítését.

Másrészt – szintén a termékdíj-törvényben meghatározott anyagi keretlehetőség felhasználásával – a lakosság körében népszerűsíti a szelektív hulladékgyűjtést, támogatja azokat a szemléletváltást elősegítő tevékenységeket, amelyek kedvezően hozzájárulnak a lakosság és az ipari szereplők környezettudatos neveléséhez – ennek nyomán javulhat az otthon előválogatott és a gyűjtőhelyekre eljuttatott szelektívhulladék mennyisége, aránya.

Az OHÜ – a közszolgáltatók előzetes vállalásai alapján – a jelen honlap Jogi szabályozás menüpontja alatt megtalálható, éppen aktuális Országos Gyűjtési és Hasznosítási Tervben meghatározott mennyiségű lakossági szelektív hulladékgyűjtéssel számol. A korábbi elenyésző kapacitásnál jelentősen bővebb erőforrásokkal és jogszabály által biztosított ellenőrzési joggal rendelkezik az általa megkötött gyűjtési és hasznosítási szerződések tekintetében, az ellenőrzési tevékenységet kiemelt prioritásként kezeli.

Az OHÜ a rábízott hatás- és feladatkörrel egységes szempontokat, átlátható és a résztvevők számára hosszabb távon kiszámítható kereteket, feltételrendszereket biztosít, hogy a magyarországi szelektív hulladékgyűjtés, -feldolgozás, -hasznosítás – mind a lakosság, mind az ipari körben – minél nagyobb arányú legyen már az idén és a következő években.